ABD’de “Community College” Eğitiminin Avantajları Nedir?

0

Bir ”Community College” eğitimini seçmek, çoğu öğrenci için akıllıca bir harekettir. İstisnalar olsa da, bu yüksekokul türüyle bağlantılı faydalar, kurumların diğer yüksekokullardan ayrılmasını sağla; ve bazı öğrenciler için bu okulları ideal bir seçenek haline getirir. Community College”a katılmanın avantajları arasında; eğitim ve diğer harcama maliyetleri, sınıfların büyüklüğü ve sunulan derece ve sertifika programlarının çeşitliliği yer alır. Buna ek olarak, giriş koşulları diğer kurumlara oranla daha az katıdır, böylece daha düşük lise akademik not ortalamasına sahip öğrenciler için ideal hale gelir.

Farklı türlerdeki yüksek okulları göz önünde bulundurduğumuzda maliyet önemli bir faktördür. Öğrenciler burs veya bir takım maddi destekler almış olsalar bile, ceplerinde yaptıkları harcamalar önemli boyutlarda olabilmektedir. Eğitim, konaklama ve diğer harcamalar genellikle Community College” sisteminde daha düşük olduğu için, kısıtlı bir bütçe ile eğitim almak isteyen kişilerin bu yüksek eğitim seçeneğini tercih etmeleri son derece muhtemeldir. Büyük okullarda olduğu gibi Community College”larda sa burslar, ödüller ve diğer çeşitli maddi yardımların bulunması, eğitim masraflarını en düşük seviyede tutabilmektedir.

Maliyetlerin yanında; özellikle daha düşük akademik not ortalamasına sahip öğrenciler için okula kabul edilmek Community College” sisteminda daha kolaydır. Ancak bu; kurumun belirlediği ders ve eğitmen standartlarının düşük tutulduğu anlamına gelmez. Bunun anlamı; Community College” sistemine giren öğrencilere, akademik performanslarını geliştirerek ileri bir tarihte başka yüksek okul ya da üniversitelere giriş imkanı sunmaktadır. Bu bakış açısıyla yüksekokul, lise yıllarında alınan düşük not ortalamasının kötü etkisini azaltarak, daha yüksek giriş koşullarına sahip başka bir okula geçmek için bir ara basamak olarak görülebilir.

Community College”a girmenin bir diğer avantajı ise, herhangi bir derse giren öğrenci sayısı bakımından sınıfların daha küçük olmasıdır. Bu da eğitmenler ile daha fazla iletişim içine girerek yakın ilişkiler kurmaya ve bu sayede öğrenim sürecini geliştirmeye olanak sunar. Bununla birlikte bu ortam, ders sırasında öğrenilen bilginin akılda kalmasını sağlamak için uygulanan bir strateji olan sınıf içi tartışmalara aktif katılım potansiyelini arttırır. Yeni bilgileri öğrenme biçimi olarak sözden çok görsel yolu tercih eden öğrenciler; ders anlatımı yöntemini daha çok benimseyen büyük okullardaki sınıflar ile kıyasladıklarında küçük sınıfları daha etkili bulabilirler.

Kariyer hedeflerini yakalamak adına bir Community College”a girmek harika bir deneyim olabilir. Çoğu okul, belirli kariyerler için ideal olan ön lisans ve sertifika programları sunar. Böylece öğrenci daha hızlı şekilde eğitimini tamamlar ve kariyerine daha erken başlar. Bu da; daha geniş toplumlarda bulunan kariyer fırsatlarından faydalanmaya başlamak ve yol almak için sabırsızlanan kişiler için çok önemli bir faktördür.

 

Share.

About Author

EĞİTİMİDEA.

Eğitim Haberleri, Tavsiyeler, Dosyalar..

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.