Eğitimde Yeni Alternatif Kanada’da Lise Eğitimi

0

Türkiyeli aileler için lise eğitiminde yeni alternatif Kanada liseleri. 170 yıllık liselerde okuyan öğrenciler dünya sıralamasında ilk 27 içinde yer alan üniversitelere sınavsız girebiliyor. Üniversite mezuniyetinin ardından 3 yıl çalışma izni veriliyor. İsteyene çalıma izninin ilk yılı tamamlandığında vatandaşlığa başvuru hakkı veriliyor.

Türkiye üniversite okumak isteyen 2 milyon genci, ilk ve orta öğretimde bulunan 17 milyon öğrencisiyle yabancı ülkeler için kaçırılmayacak bir eğitim pazarı yaratıyor. Üniversite eğitimi dışında birçok ülke lise eğitimi için de Türk ailelere ulaşmayı hedefliyor. Bu ülkelerden biri de Kanada. Kanada liselerinin cazibesi ise lise eğitimini tamamlayan gençlere ”sınavsız” üniversite hakkı tanıması, mezuniyetin ardından da 3 yıla kadar çalışma izni vermesi. Bu iznin ilk yılı tamamlandığında isteyen kanada vatandaşlığına başvurabilir.

Yatılı Eğitim Tercih:

Kanada’ya ortalama 300 öğrenci lise eğitimi için gidiyor. Ailelerin tercihi yatılı (boarding school) okullar. Okullara başvuruda dil yeterliliğine bakılıyor. Yetersiz görülürse hazırlık okuyorlar. Bazı okullar kabul edecekleri öğrenciye matematik sınavı da uyguluyor.

Aile Yanı Konaklama:

Yatılı eğitim için okulun yurdu yanında aile yanında konaklama da seçenek. Aileler özel olarak seçiliyor.

Misafir Eden Aile:

Resmi tatillerde, hafta sonlarında yatılı okuyan öğrencileri ”misafir eden aile” uygulaması var. Bu sistemde okulda yatılı kalan çocuk tatillerde özel seçilen bu ailelerin evine gidiyor., onlarla ortak aktivite ve gezilere katılıyor.

Lisede Okurken Geçiş:

Yalnızca birinci sınıftan lise eğitiminin yanı sıra lisenin son iki yılında da Kanada liselerine kabul mümkün. Okullar İngilizxe seviyesini ölçtükten sonra kabul işlemi yapıyor.

Burs Olanaklar:

Bursa okul karar veriyor. 5 bin ile 15 bin Kanada doları arasında burs öğrencinin akademik başarısına göre veriliyor. Gerekirse burs için sınav da yapılıyor.

Üniversiteye Geçiş Hakkı:

Sadece tüm okulu Kanada’da okumak yerine özellikle 11 ve 12. sınıfları Kanada’daki önde gelen liselerden birinde okumak dünya sıralamasında ilk 27’den başlayarak ilk 100 içindeki üniversitelerine kabulde de avantaj sağlıyor. Elbette öğrencinin nor ortalaması önemli.

Özel Sınav İstenmiyor:

Liseyi Kanada’da bitiren öğrencilerden Kanada dışında okuyanlardan üniversiteye giriş için istenen TOEFL, IELTS, SAT gibi sınavlar istenmez. Ancak üniversiteye girişte 5’lik not sisteminde 4 not ortalaması kabul için önemli.

Üniversitede de Burs:

Kanada üniversitelerinde öğrenim ücreti 20 ile 30 bin Kanada doları arasında. Başarılı öğrenciye 3 bin ile 10 bin Kanada doları burs veriliyor.

Öğrenim Ücretleri:

Dünyaca tanınmış ve mezunları çok iyi üniversitelerden burs alan okullar 170 yıllık tarihe sahip okullar var. Okullarda tenisten yüzmeye. outdoor aktivitelerden kültür gezilerine kadar hafta sonlarını da kapsayan etkilnikler yapılıyor. Okul ücretleri yıllık 30-35 bin Kanada doları arasında değişir.

Vatandaşlık Hakkı:

Liseyi bitiren öğrenci üniversiteye kabul aldığı gibi üniversiteden mezun olan da 3 yıla kadar çalışma ve oturma izni alıyor. Bu iznin ilk yılı dolduğunda da Kanada vatandaşlığına başvuru hakkı var.

 

 

Share.

About Author

EĞİTİMİDEA.

Eğitim Haberleri, Tavsiyeler, Dosyalar..

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.