Eğitimi Yurtdışında mı Tamamlamak İstiyorsun?

0

Öncelikle yurt dışı eğitiminiz için isteğinizin anında gerçekleşmesi pek kolay olamayacak. Bunun için bir çok belge ve sınav gerekli olacaktır. Yırt dışı eğitimi almak isteyen öğrencilerin sınava girmesi zorunludur. Öğrencilerin gireceği sınavlardan bazıları, belirli bir alandaki bilgisini test etmekten oluşuyor. Yırt dışı eğitimi için öğrencilerin karşısına çıkacak olan sınavlar;

  • TOEFL,
  • SAT,
  • ACT,
  • IBT,
  • IELTS,
  • GRE,
  • GMAT,

isimli sınavlardır.

Yurt Dışında Eğitim Almak İsteyenlere Sınavlar Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

TOEFL IBT, TOEFL Kanada ve Amerika olmakla birlikte dünyanın her bir yanında kullanılan bir testtir. Aslında merkezi New Jersey’ de bulunan ve ETS aracılığı ile hazırlanan bir sınavdır. TOEFL IBT sınavı, okuma , dinleme , anlama, yazma bölümlerini oluşturmaktadır ve bu sınav internet üzerinden online bir şekilde aktifliğini sürdürür.

TOEFL IBT sınavı 4 bölümden oluşuyor ve zaman dilimi dört saat sürmektedir. Okuma( reading) dinleme (listening) bölümünde 30-35 arası sorular sorulur, üç dört parça soru testinden geçebilirsiniz bu sizleri ölçmek için olacaktır. Bu testler aynı özet gibidir okuduğunu anlama kabiliyeti ve sonucu değerlendirmeye benzer. Gelelim IELTS’ ye IELTS sınavı ise İngilizce kullanılan ülkelerde çalışmak ya da okumak isteyenlerin İngilizce dil ortalamasını ölçmek için kullanımda olan bir sınavdır. Bu sınav da dünyanın her bir tarafında görüldüğü gibi doğruluğuna da güvenilen bir sınavdır. SAT sınavı Amerika’ daki yüksek okul ve üniversitelere girebilme aynı zamanda Türkiye de yabancı uyruklu öğrencilerin üniversite için girişinde istenilmektedir. Amerika da 7 Türkiye de ise 6 yılda yapılan bir sınavdır.

ACT Amerika Birleşik Devletlerinde okumak isteyen öğrenciler için belirlenmiş seviye tespit sınavıdır. Uzun yıllara dayalı olarak halâ uygulanmaktadır. ACT’de çoktan seçmeli sorular yer alır ancak , SAT sınavından farkı 4 bölümden oluşuyor olmasıdır. SSAT, yurt dışında lise de okumak isteyenlerin olması gereken bir sınavdır. Dünyanın en iyi okulunda eğitim almak isteyenlerin bu sınavdan geçmeleri şart kılınmıştır. GMAT , sayısal ve sözel durumunuzu ölçerken aynı zamanda ingilizceye olan hakimiyetinizi de ölçmüş bulunmaktadır.

Share.

About Author

EĞİTİMİDEA.

Eğitim Haberleri, Tavsiyeler, Dosyalar..

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.