İngilizce Telaffuzumu Nasıl İyileştirebilirim?

0

Telaffuzu, bir dilin vurgu ve tonlamasını öğrenmenin en iyi yolu bol bol dinlemektir. Bir yabancı dili ne kadar çok dinlerseniz, o dilin ses o kadar çabuk ve fazla hakim olursunuz. Bu arada en çok dikkat etmeniz gereken husus öğrendiğiniz yabancı dilde, Türkçede olduğu gibi, harflerle sesler arasında birebir bağlantı olmayabilir. Yani Türkçede her harf bir sese karşılık geldiğinden, yabancı dilde de her harfe bir ses karşılığı bulma gibi bir yanlışa düşebilirsiniz. Bu da kalıcı yanlış kelime telaffuzuna neden olabilir.

Örneğin İngilizcede aynı harf, değişik kelimelerde değişik şekilde telaffuz edilmektedir. Bu nedenle, Türkçeden gelen bir alışkanlıkla özellikle yani karşılaşılan kelimelerde her harf bir sese karşılık gelecek şekilde telaffuz etme hatası yapılabilmektedir. Eğer yabancı dil parçasının hem yazılı hem hem de ses kaydı varsa, öncelikle okuma metnine bakmadan dinleyin. Kesinlikle okumayın. Çünkü, bir kelimenin ilk karşılaştığınızda telaffuzu nasıl aklınızda kalırsa, o şekilde devam eder ve değiştirilmesi oldukça zordur. Bu nedenle, önce yazılı halini görmeden bir kelimenin telaffuzunu duymak, doğru telaffuz öğrenimi için çok önemlidir. Özetle, doğu telaffuz için o kelime ile ilk karşılaşma anı önemlidir.

Her zaman aynı metni hem okuma hem dinleme şansınız olmayabilir. Bu durumda yine yapılacak en önemli faaliyet bol bol dinlemek ve video, TV, film -genel olarak anlamak kaydıyla- izlemektir. Ayrıca, yabancı dilde müzik dinlemek de yabancı dilin ses özelliklerinin doğru öğrenilmesine katkı sağlar.

Bilgisayar ve internetten faydalanarak telaffuzunuzu  geliştirebilirsiniz. Size örnek cümleler verip seslendirmenizi isteyen yazılımlar var. Sizin seslendirmeniz kaydedilip size tekrar dinletiliyor ve seslendirmenizin yabancı dil ölçütlerine göre uygunluğu hakkında bilgi veriyor.

Unutmayın!

Bol bol okumak. özellikle dinlemek ve izlemek konuşma becerinizi genel olarak geliştirecek en önemli etkenlerdir.

Share.

About Author

EĞİTİMİDEA.

Eğitim Haberleri, Tavsiyeler, Dosyalar..

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.