TOEFL ve IELTS nedir, ne değildir?

0

Yabancı dil eğitimimizle ilgili kararlar alırken hepimiz bazı zorluklarla karşılaşırız. Bunların önemli bir kısmını kavram kargaşaları oluşturur. Eğitimimiz yada kariyerimiz için İngilizce düzeyimizi belgelememiz istendiğinde hangi sınavlara gireceğiz ? Peki, hep duyduğumuz TOEFL ya da İELTS nedir?

Bunları geçmek için kaç almalıyım, sınavda neler çıkıyor, hangisine girmeliyim, nasıl hazırlanmalıyım gibi sorular sorar, çoğu zaman cevap bulamayız, ama bu sınavların hangi kurumlar tarafından yapıldığı gibi sınav öncesi ve sınav esnasında işimize yaramayacak cevaplarla boğuşuruz, bunu düşünerek size ufak bir bilgilendirme metni hazırladık.

Yıllardır duyduğumuz TOEFL ve İELTS nedir ne değildir?

TOEFL;  Amerikan İngilizcesini test ederken, IELTS uluslararası İngilizceyi test eder. Haliyle sınavlara hazırlanırken aksan, o dilde kullanılan deyim ve terim gibi aşamalardan da sorumlusunuzdur.

Kaç puan almak gerekir?

Sınavları geçmek için kaç puan almam gerekli diye sorular sorduğunuzu biliyoruz, fakat her iki sınav içinde sınavı geçip geçmemek gibi bir durum söz konusu değildir. Sınava giriş amacınıza bağlı bir durumdur bu. Örneğin;  A üniversitesi için alacağınız puan X iken başka bir kurum için almanız gereken puan farklıdır. Önemli olan bu puan ile başvuracağınız kurumun (dil okulları, T.C. üniversiteleri, yabancı üniversiteler, konsolosluklar,  iş yerleri vb.) sizden bu sınavların max. puanları üzerinden kaç istediğidir.  Sınavların amacı geçmeniz ya da kalmanız değil İngilizce seviyenizin belirlenmesidir.

Her iki sınavda da dört bölüme göre ayrı puanlandırma yapılıp, sonrasında sonucunuz açıklanır. Bu aşamaların sonucunda İngilizce seviyeniz belirlenir.

Peki, neden iki farklı sınav var?

Aslında İngilizce seviyenizi ölmek için başka sınavlar da mevcut, fakat bu sınavlar genel geçerliliği olan, kurumların daha çok talep ettiği, sık sık yapılan sınavlar olması nedeniyle diğerlerinin arasından öne çıkmış durumdalar. Özel alanlar için başka sınavlarda mevcut Örn; KPDS, CELTA vb.

Siz bu iki sınav içerisinden hangisini seçmelisiniz?

Bu en başta da dediğimiz gibi başvuracağınız kurum ile ilgili. Hangi sınavın geçerliliğini kabul ediyorlarsa (ki Türkiye’de ki üniversitelerin çoğu her iki sınavı da kabul ediyor) o sınavı seçerek hazırlıklarınıza başlamalısınız.

Herhangi bir kuruma başvurmadan sadece İngilizcenizi ölçmek ve belgelemek istiyorsanız hangisine gireceksiniz?  Bunun cevabı ise tamamen size bağlı. İngiliz kültürüne aksanına sahipseniz IELTS’e, Amerikan kültürü ve aksanına hâkimseniz TOEFL’a girmenizi öneririz. İkisi de temelde aynı dil olmakla beraber ufak farklılıklara sahiptirler, fakat kültürleri farklı olduğundan zorlanmayacağınızı düşündüğünüzü tercih etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

*İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi arasındaki farklar için bakınız: İngiliz İngilizcesi vs Amerikan İngilizcesi

Hangisi daha zor?

Dil sınavlarında sınavın içeriği ile ilgili bilgi sahibi olmak ve benzer sorulara çalışmış olmak avantajdır. Çünkü her sınavın farklı metodu ve özgünlüğü vardır. O yüzden başvuracağınız kurumun sınavına karar verdikten sonra onun metodunu temel alarak çalışmalara başlamanız gerekir.

Genel olarak TOEFL ve IELTS ile aklınıza takılacağını düşündüğümüzü bilgileri açıklamaya çalıştık.

Aşağıda ise daha net olarak yapılabilecek karşılaştırmalara yer verdik.

Bu zorlu seçim aşamasında size ışık tutacağını ümit eder, tüm kararlarınızda başarılar dileriz.

Saygılarımla

 

TOEFL IELTS
EN AZ- EN ÇOK KAÇ PUAN ALIRIM? 0-120 1-9 (BUÇUKLU PUANLARDA ALINABİLİNİR)
SINAV METODU NEDİR? BİLGİSAYAR İLE TEST USULU KAĞIT KALEM
KAÇ ÇEŞİDİ VAR? IBT ( BİLGİSAYAR İLE) 2 MODUL (Academic ve General Training)
NERDEN BAŞVURURUM? http://www.ets.org/toefl www.britishcouncil.org.tr
KAÇ KERE GİREBİLİRİM İSTEDİĞİNİZ KADAR İSTEDİĞİNİZ KADAR (3 AYDA BİR)
KAÇ BÖLÜM VAR? 4 BÖLÜM 4 BÖLÜM
Listening (Dinleme) 1 SAAT – 1KERE DİNLEME (30 DAKİKA) ADAYLAR AYNI ANDA BAŞLAR, 1 KERE DİNLEME
Reading (Okuma) 1 SAAT (60 DAKİKA) ADAYLAR AYNI ANDA BAŞLAR
Writing (Yazma) 1 SAAT (60 DAKİKA) ADAYLAR AYNI ANDA BAŞLAR
Speaking (Konuşma) (1 SAAT)MİKROFON VE KULAKLIK İLE ONLİNE ORTAMDA YAPILIR (12-15 DAKİKA) BİREBİR VE KARŞINIZDA BİR SINAV SORUMLUSU İLE YAPILIR
SINAV ÜCRETİ NE KADAR? 185 USD 295 TL
KAÇ SAAT SÜRÜYOR? 4 SAAT (İLK 2 SAAT SONUNDA 10 DAKİKA ARA) 2:45 (KONUŞMA BÖLÜMÜ HARİÇ)
TÜRKİYE’DE Kİ OFİSLERİ NEREDE? TÜRKİYE’DE OFİSİ YOK BRITISH COUNCIL SINAVLAR DEPARTMANI
GİRİLEBİLİNECEK ŞEHİRLER NERELERDİR? İstanbul, Ankara, İzmir, Bingöl, Konya, Adana, Eskişehir, Samsun, Isparta, İzmit, Antalya ve Kayseri Istanbul, Ankara ve Izmir
SINAVLAR KAÇ SENE GEÇERLİ? 2 YIL 2 YIL
SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANIYOR? 15 İŞ GÜNÜ İÇİNDE AÇIKLANIYOR 13.GUN AÇIKLANIYOR

 

Share.

About Author

Global Yurtdisi Egitim

Global Yurtdışı Eğitim 1985'den beri ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktadır.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.