spot_img

Cerebral Palsy’li Çocuklara Yönelik Türkiye’deki İlk Ve Tek Özel Okul

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye çatısı altında, Cerebral Palsy’li çocukları sosyal hayata hazırlamayı amaç edinen ve kaynaştırma eğitimine hazırlayan Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları; 2011 yılından beri farklı düzeylerde özel gereksinimli çocuklar için anasınıfı, ilkokul ve ortaokul seviyelerinde eğitimi veriyor. 

2022- 2023 eğitim-öğrenim döneminde 75 öğrenciye hizmet veren Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, ilkokuldan 12; ortaokuldan 5 olmak üzere toplam 17 öğrencisini mezun etti. Birinci kademeden mezun olan öğrenciler yeni eğitim dönemi itibariyle Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları’nda 2. kademede eğitimine başlarken, 2. kademeden mezun olan öğrenciler ise Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki 3. kademe okullarda eğitim hayatlarına devam edecek.

Nigar Evgin

Öğrencilerini; bilişsel, duyusal ve psikomotor alanlarında kendi öz yeterliliklerine sahip; akademik ve sosyal hayata uyum sağlamaya hazır bir şekilde mezun etmeyi amaçladıklarını belirten Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin “32 kişilik eğitmen, 38 kişilik personel kadromuzla her bir öğrencimizin ihtiyaçlarını özel şartlarını dikkate alarak değerlendiriyor ve gelişimlerini takip ediyoruz. Özel eğitim öğretmenlerimiz ve fizyoterapistlerimiz öğrencilerimizin eğitimlerini maksimum fayda ile tamamlayabilmeleri için birlikte çalışıyor. Öğrencilerimizin okuldan mezun olduklarında kendi ihtiyaçların karşılayabilecek yetkinliğe sahip olabilmeleri amacıyla okulumuz bünyesinde özel deneyim alanları oluşturuyoruz. Uygulama evi, mutfak, market ve teknoloji sınıflarımızda uygulamalı eğitim alanları yaratarak öğrencilerimizin bireysel gelişimlerini destekliyoruz. 

Okulumuzdaki en keyifli günlerden biri mezuniyet törenimizin olduğu gün diyebilirim. Çocuklarımızla, velilerimizle ve tüm okul kadromuzla bin bir emek vererek bugünü bekliyoruz. Şimdi baktığımda herkesin gözlerinin ışıl ışıl olduğunu görüyorum. Bugünü neşe ve eğlence ile geçiriyoruz” dedi.

İlçe Milli Eğitim ve Ataşehir Kaymakamlığı’nın da katılım sağladığı törende öğrenciler keplerini atarken Vakfın gönüllü elçisi Şah Yaycı ve duyarlı oyuncu Akasya Asıltürkmen de Vakıf ve okul yönetimi ile birlikte öğrencilere diplomalarını takdim etti. Çeşitli atölyeler, oyunlar ve bolca müziğin olduğu mezuniyet töreni akabindeki yaz şenliği Canan Leslie Anderson’un konseri ile tamamladı.

Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları’nın eğitim kapsamı ve başvuru koşulları hakkında bilgi almak isteyen veliler, Vakfın Başvuru ve Hizmet İlişkileri Birimi’ne başvurarak detaylı bilgi edinebilir ya da web sitesini ziyaret edebilirler.

Özel Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları 

Özel gereksinimli çocuklar için hazırlanmış MEB Eğitim Programı’nın uygulandığı Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları Türkiye’de Cerebral Palsy’li çocuklara eğitim-öğretim hizmeti veren ilk ve tek özel eğitim okulu olarak 2011 yılında açıldı. Okul bünyesinde Hafif Düzey Zihinsel Engelliler Orta ve Ağır Düzey Zihinsel Engellilere yönelik anasınıfı, ilk ve ortaokulu seviyelerinde eğitim-öğretim hizmeti sunulmaktadır. Teknoloji destekli özel eğitim, fizyoterapi uygulamaları, duyu bütünleme çalışmaları, spor, resim ve müzik etkinlikleri ile zenginleştirilmiş olan okul aynı zamanda uygulamalı yaşam istasyonları öğrencilerin günlük yaşam becerileri desteklemektedir.  20 sınıf (134 öğrenci) kapasitesi olan Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, 2018 -2019 eğitim öğretim döneminde toplam 74 öğrenciye hizmet sunmuştur. Öğrencilerinin doğal gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı ortamlarda eğitim görecek şekilde kaynaştırmasını amaçlayan Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, Türkiye Özel Okullar Birliği’nin Özel Eğitim Okulu olan tek üyesidir.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız