spot_img

47 Bin Tablet Daha Öğrencilerle Buluşuyor

Uzaktan eğitim sürecinde internet ve cihaz gereksinimi olan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından tedarik edilen 500 bin tablet bilgisayarın sevkiyat ve dağıtım sürecinde 4’üncü faz başladı. Tablet bilgisayarların gönderildiği 26 ilin müdürü ile video konferans yöntemiyle toplantı yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 4’üncü faz dağıtımlarıyla birlikte öğrencilere gönderilen cihaz sayısının toplam 313 bin 500’e ulaştığını duyurdu

Daha önce yerel yönetimler, özel sektör kuruluşları ve sivil inisiyatiflerin de desteğiyle dağıtımı gerçekleştirilen 150 bin tablet bilgisayara ilave olarak tamamı MEB tarafından tedarik edilen 500 bin tablet dağıtımında 4’üncü faz başladı.

Ay Sonunda Tüm Tabletlerin Dağıtımı Tamamlanacak

Geçen hafta gerçekleştirilen 66 bin cihazlık dağıtımın ardından bu fazda 47 bin tablet bilgisayar daha öğrencilerle buluşturuluyor. Bu yeni fazla birlikte 500 bin tabletin 313 bin 500 adedi sahiplerine ulaşmış olacak. Haftalık olarak gerçekleştirilecek gönderimlerle ay sonunda 500 bin tabletin dağıtımı tamamlanacak. 4’üncü faz dağıtımda tablet bilgisayarların gönderildiği 26 ilin yöneticisiyle dijital ortamda toplantı gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dokuz şehre cihazların ulaştığını, 17 şehre de sevkiyatın devam ettiğini belirtti. Selçuk, 10 Ocak’ta tablet bilgisayarların tüm şehirlere ulaşmış olmasının planlandığını söyledi. 

Erişim Problemi Yaşayan Öğrenci Kalmayacak

Öncelikli hedeflerinin ‘Eğitimde Fırsat Adaleti’ olduğunun altını bir kez daha çizen Bakan Selçuk, “İl müdürlerimizin teslim edeceği bu tablet bilgisayarlarda öğrencilerin canlı ders ve EBA platformundan faydalanmaları için ihtiyaç duyacakları aylık 25 GB kotalı GSM internet hizmeti de var. İl yöneticilerimiz tablet bilgisayarları öğrencilere 4.5G GSM sim kartlı olarak teslim edecek. Her hafta yeni cihazlarıyla ders başı yapan öğrencilerimizin sayısı artıyor. Bu hafta 47 bin tablet bilgisayarın dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızın eğitime erişimi konusunda bizlere destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Erişim problemi yaşayan çocuğumuz kalmayana kadar bu konuda hep birlikte kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

Selçuk, ailelerin ya da öğrencilerimizin tablet bilgisayar talebi için herhangi başvuru yapması gerekmediğini, ailenin gelir durumu, okul çağındaki kardeş sayısı, özel eğitim gereksinimi, öğrencinin akademik başarısı gibi kriterler doğrultusunda hazırlanan dağıtım stratejisi çerçevesinde ‘fırsat adaleti’ hassasiyetiyle tablet bilgisayarların öğrencilere ulaştırıldığını hatırlattı.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız