spot_img

Çocuklar Robotik Kodlama ile Geleceklerini İnşa Ediyor

Çocukların, ebeveynlerinde veya çevrelerindeki insanlarda gördükleri akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletler günümüz çağına olan meraklarını artırıyor. Bu sebeple geleceğimiz olan çocuklarımızı teknolojinin güvenliği ve kullanımı konusunda doğru yönlendirmek büyük önem taşıyor.

Online eğitim platformu GoStudent Robotik Kodlama Öğretmeni Hüseyin Sözen, çocukların teknolojiyi pozitif yönde kullanmaları konusunda çeşitli uygulamalar ve proje çalışmaları olduğunu vurguluyor. Çocukların teknolojiyi olumlu yönde kullanmaları konusunda teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, Robotik kodlamanın çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini paylaşıyor. İşte Robotik kodlamanın çocuklar üzerindeki faydaları;

Hayal gücü ve yaratıcılıkları gelişir

Kodlama eğitimi alan öğrenciler hayal etmeyi ve ortaya bir ürün çıkarmayı öğrenirler. Robotları inşa etmek ve tasarlamak, çocukların hayal gücünü ve çok sayıda yaratıcılığını gerektirir. Çocukların, hayal güçlerinin sonucunda ortaya bir ürün çıkması onları motive eder. Farklı yollar deneyerek çözüm üretebilmeyi öğrenirler. Kod yazdıklarında çocukların yaşadığı başarı hissi özgüven kazanmalarını sağlar. Zihinlerinde geleceği şekillendirebilen çocuklar eğitim hayatlarını da bu yönde değiştirmeye başlar.

Analitik düşünme becerilerini artırır

Kodlama sayesinde çocukların, karşılaştıkları projelerle neden-sonuç bağlamı üzerinde analitik düşünme becerileri artar. Bu da çocuğun derslerde neden-sonuç ilişkisini daha kolay kavraması ve öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Bunu yaparsam ne olur, ya da bu kodu buraya yazarsam ne olur tarzında deneme-yanılma ve test yöntemleri ile büyük keşifler yapabilir, büyük sorunlara çözüm getirebilirler. Bu nedenle, kodlama analitik düşüncenin oluşması ve geliştirilmesi anlamında çocuğa büyük katkı sağlar.

Problem çözme yeteneği kazandırır

Robotik kodlama eğitiminin öğrencilerin üretken düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesini sağlar. Problemin oluşumunda gizli olan küçük ayrıntılar problem çözme yeteneği ile kısa sürede fark edilir ve alternatif yollar denenir. Robotik kodlamada kazanılan bu beceriyi hayatlarının içine entegre ederek önlerine çıkan sorunlar karşısında çözüm üretebilmeleri kolaylaşır.

Daha kolay öğrenmelerine ve gelişimlerine katkı sağlar

Robotik kodlama öğrenmek çocukların ve öğrencilerin bilim ve matematik alanında da daha kolay öğrenmelerini ve daha kolay gelişmelerini sağlar. Bilimsel teoriler, robotik kodlama ile gerçek hayatta karşılık bulur.  Basit ve karmaşık matematik kavramları robot bir araya getirilirken pratiğe dökülür. Böylece öğrenciler, bu teorileri çok daha kolay içselleştirebilir. Ayrıca çocuklar robotu bir araya getirirken üç boyutlu geometrik biçimleri de uygulamalı olarak kullanmış oluyor. Böylece üç boyutlu düşünme alışkanlığı kazanan çocuklar, uzay algılarını da doğru bir şekilde geliştiriyor. 

Geleceğin mesleklerinde ve birçok iş alanında bir adım önde olmalarını sağlıyor

Kodlama eğitimi çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor. İşin pratiğini öğrendikten sonra robotik kitlerle proje geliştirmeye başlayan çocuklar hem mekanik hem de elektroniği aynı anda kavramış oluyor. Hem mekanik hem de elektroniği bünyesinde bulunduran mekatronik ile birlikte çocukların kodlama öğrenmesi de büyük avantajlar sağlıyor. Kod yazma çiftçilikten  hukuka, inşaattan tıbba kadar her endüstride kullanılabiliyor. Böylelikle robotik kodlama eğitimi alan çocuklar akranlarına göre bir adım önde oluyor.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız