spot_img

Dünyanın Dört Yanından Türkiye’ye Okumaya Geldiler

Türkiye’de dünyanın dört bir yanından eğitim için gelmiş üniversite öğrencileri var. Bazıları burs aldığı için, bazısı farklı bir dünya tanımak için geldiler Türkiye’ye. Kimi ise ülkesindeki şartlardan dolayı evinden kilometrelerce uzakta sürdürüyor eğitim hayatını

2019-2020 eğitim öğretim yılında Türkiye’deki üniversitelerde toplam 185 bin 1 yabancı uyruklu öğrenci var. Farklı farklı ülkelerden gelen öğrencilerden bazıları Türkiye’de yabancılık çekmiyor. Çünkü burada oldukça fazla yurttaşları var. Ancak bazıları tıpkı toplam rakamın sonundaki ‘1’ gibi yalnız kalmış gurbet ellerde. Türkiye’de ülkesini tek başına temsil eden bu öğrenciler hangi ülkelerden? En çok öğrenci nereden gelmiş? Türkiye’de hiç yabancı öğrencisi olmayan şehir hangisi? İşte cevapları.

EN ÇOK ÖĞRENCİ SURİYE’DEN
YÖK verilerine göre Türkiye’de en çok öğrenci bulunduran ülkelerin başında Suriye geliyor. 37 bin 236 kişiyle toplam yabancı öğrenci sayısının 5’te 1’ini oluşturan Suriyeli öğrencilerin 8 bin 867’si İstanbul’daki üniversitelerde okuyor. Suriyeli öğrencilerin en kalabalık olduğu devlet üniversitesi 2 bin 77 öğrenciyle İstanbul Üniversitesi, en kalabalık olduğu vakıf üniversitesi ise 615 kişiyle Bahçeşehir. Suriye’yi 21 bin 69 öğrenciyle Azerbaycan, 18 bin 16 öğrenci ile Türkmenistan takip ediyor.

YABANCI ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ İSTANBUL
İstatistiklere göre Türkiye’deki yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği şehir İstanbul. 56 bin 82 öğrenci İstanbul’da eğitim görürken, bu öğrencilerin sayıca en fazla olduğu üniversite 8 bin 112 kişiyle İstanbul Üniversitesi. İstanbul’da yabancı öğrenci sayısı en az olan üniversite ise Demiroğlu Bilim Üniversitesi. Burada sadece 12 yabancı öğrenci var.

EN AZ TUNCELİ’DE, HAKKARİ’DE HİÇ YOK
Tunceli, Türkiye’de yabancı öğrenci açısından en az nüfusa sahip şehir. Munzur Üniversitesi’nde eğitim hayatını sürdüren toplam 8 yabancı öğrenci var. Bu öğrencilerin 6’sı Somali, biri Suriye, bir diğeri de İran vatandaşı. Hakkari Üniversitesi’nde ise hiç yabancı uyruklu öğrencisi yok.

4 ÜLKEDEN SADECE BİRER ÖĞRENCİ
Türkiye çok sayıda ülkeden gelen öğrencilerin bir arada okuduğu mozaik bir yapıya sahip. Ancak bazı ülkelerden sadece bir kişi öğrenci olarak gelmiş buraya. Üçü uzak kıtanın, Orta Amerika’nın insanı. Küçük ama bir o kadar da ilginç üç ülke; Jamaika, Kosta Rika ve Nikaragua birer öğrencisiyle Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrenciler listesine son sıralardan dahil olmuş. Nikaragualı Kenneth Otu Bankong Esenyurt Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) bölüm öğrencisi. Türkiye’de tek öğrencisi olan bir diğer ülke de adı pek duyulmamış olan Güney Büyük Okyanus’taki Vanuatu. Meksika ise Türkiye’de hiç öğrencisi olmadığı için listede yer almıyor.

TÜRKİYE’DE FAZLA ÖĞRENCİ GÖNDEREN 5 ÜLKE
1-Suriye: 37 bin 236
2-Azerbaycan: 21 bin 69
3-Türkmenistan: 18 bin 16
4-Irak: 9 bin 752
5-İran: 8 bin 776

TÜRKİYE’YE EN AZ ÖĞRENCİ GÖNDEREN 5 ÜLKE
1-Meksika: 0
2-Jamaika, Nikaragua, Kosta Rika, Vanuatu: 1
3-Panama, Honduras, Guatemala, Fiji, Bahamalar: 2
4-Belize: 3
5-Solomon: 4

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız