spot_img

Eczacılık Eğitiminde ‘Sanal Gerçeklik’ Dönemi

Anadolu Üniversitesi’nde (AÜ) hazırlanan bir uygulamayla Eczacılık Fakültesi öğrencileri başlarına bir kask takarak sanal olarak eczane ya da hastane ortamına giriyor. Öğrenciler böylece pandemi döneminde güvenli şekilde saha deneyimine sahip oluyor.

Anadolu Üniversitesi’nin haber merkezi koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteğiyle hazırlanan proje, eczacılık fakültesi öğrencilerine sanal gerçeklikle eğitim fırsatı sunuyor. Projenin yürütücülüğü SODİGEM Müdürü Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin, araştırmacılık faaliyetleri ise Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Öztürk, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Ferhan Odabaşı, Prof. Dr. Rana Arslan ve Araştırma Görevlisi Ezgi Doğan tarafından sürdürülüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şahin, uygulanan projenin, eğitim gören öğrencilere sanal gerçeklik ortamı kullanılarak deneyim kazandırılmasının hedeflediğini belirtti. Kısa sürede önemli ilerleme kaydettikleri projede, özel bir kask takarak sanal ortama adım atan öğrencinin, kendisini çevresiyle etkileşimde bulunabileceği eczane ya da hastane gibi bir ortamda bulduğunu söyleyen Şahin, şöyle konuştu:
“Eczacılık fakültesinin öğretim üyeleri tarafından tasarlanan sanal ortam, gerçek hayata oldukça yakın bir deneyim sunuyor. Böylece eczacılık eğitiminde yer alması gereken birçok deneyim, oldukça ekonomik ve tehlikelerden arındırılmış olarak sunulabiliyor. Ayrıca bu teknoloji, söz konusu deneyimi zamandan ve mekandan bağımsız hale getiriyor. Proje uygulamaları pandemi sürecine uygun olarak yapıldı. Pandemi döneminin hem sağlık çalışanlarının eğitimine hem de zaman ve mekandan bağımsız gerçekçi öğrenme süreçlerine önem katması, projenin önemini de oldukça arttı. Ortaya çıkan teknolojik ürün yalnızca eczacılık eğitimine değil, uygulamalı tüm eğitim ve öğretim süreçlerinde de kullanılabilecek.”

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız