spot_img

FMV Işık Okulları ve FMV Işık Üniversitesi’nin “Kültür, Sanat, Teknoloji Günleri” Fişekhane’de başlıyor.

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları ve Işık Üniversitesi’nin, 28-29-30 Mayıs 2022 tarihlerinde “Kültür, Sanat, Teknoloji Günleri” ismiyle düzenleyeceği etkinlik, sergiler, söyleşiler, atölyeler, teknolojik sunumlar ve konserler ile Fişekhane’de olacak.

1845’lerde inşa edilen yapılara; tarihi kimlikleri ve mimari estetikleri korunarak modern işlevler kazandırılması ile İstanbul’un göz alıcı kültür merkezlerinden biri hâline gelen Fişekhane’de FMV Işık Okullarının dört yerleşkesindeki ve FMV Işık Üniversitesi öğrencilerinin çalışmaları sergilenecek. Sanat, kültür ve teknoloji ile dolu üç gün boyunca sergi ve etkinliklere katılım ücretsiz olup interaktif drama ve illüzyon gösterileri için 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü 14.00’ten başlayarak Fişekhane Ana Bina Fuaye -2. Katta rezervasyon yaptırmak yeterli olacak.

Konuklar, 28 Mayıs 2022 saat 14.00’teki açılış ile başlayacak ilk günde İpek Çalışlar’ın kitapları üzerine yapacağı söyleşiye katılıp ve yazara kitaplarını imzalatabilecek. Sergilerin, dijital sanat odasında dijital sanat çalışmalarının, interaktif drama ve illüzyon gösterilerinin yer aldığı etkinlikte ayrıca yetişkinler çocukları ile bir sahne kurgusu içinde yer alıp sanat sokağı atölyelerinde yeteneklerini keşfedebilecek. Etkinlik boyunca konuklar, Teknoloji Bahçesi’nde robotik ve maker kulübü öğrencileri ile teknolojik keşifler yapacak ve ardından saat 20.30’da başlayacak konser ile Türk Pop müziğinin en bilinen şarkılarını dinleyerek, lise öğrencilerinin yanı sıra Ali Pınar ve Murat Mermer’in canlı müzik performanslarını izleyebilecekler.

Etkinlikte, FMV Işık Anaokullarından toplam 700 öğrencinin dokunuşları ile 120 cm x 120 cm dev küp çalışmaları ve 180 bireysel çalışma yer alacak. Ayrıca FMV Işık Okullarından ulusal resim yarışmalarında ilk 3 sıralamaya giren 13 eser, 117 sınıf-düzey-grup çalışması, 311 obje, 41 adet IB / AP Diploma Programı ve Bienal çalışması, Işık Spor Sanat Tasarım Akademisi kapsamında 137 çalışma da konuklarla buluşacak.

Etkinlikte; FMV Işık Üniversitesi BAP “SPACE IN PANDEMIC” projesi kapsamında 16 proje çalışması, Gömeç Belediyesi / Aşevi Mimari Fikir Projesi kapsamında 5 çalışma, “Yeşil Kampüs 2022” kapsamında 8 proje, Fotoğrafçılık Kulübü öğrencilerinden 25 fotoğraf; FMV Işık Okulları sanat eğitimcilerinden 44 eser, Işıklı yöneticilerden 12 eser, FMV Işık Üniversitesi akademisyen sanatçılardan 8 eser, FMV Işık Üniversitesi Sinema Televizyon Bölüm Başkanı ve öğrencilerinden 1 video enstalasyon ve ilköğretim okulu müzik öğretmeninden 1 video enstalasyondan oluşan sergiler üç gün boyunca gezilebilecek.

Dileyen tüm ziyaretçilere Metaverse deneyimi 

Etkinlikte konuklar, Artırılmış Gerçeklik Bulutu (AR Cloud) teknolojisi ile çalışan Real World Metaverse girişi yaparak öğrencilerin ürettikleri 3 boyutlu dijital içerikleri görebilecek. Bunun için Fişekhane’de belirlenen 4 noktada görevli öğrenciler konukları bekleyecek. Konuklar, Metaverse deneyimi için etkinliğin Metaverse çözüm ortağı XR Masters uygulamasını telefonlarına indirdikten sonra telefon kamerasını aktive edip görevli öğrencilerin yönlendirdiği noktaya tuttuklarında, 3 boyutlu dijital içerikleri gerçek dünyaya yerleştirilmiş şekilde görüntüleyebilecek.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız