spot_img

İşitme Engelli Öğrencilere Yardımcı Kitaplar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), işitme engelli öğrencilere yönelik eğlenceli özel içeriklerin yer aldığı okuma öğreniyorum seti hazırladı

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, özel öğrenciler için ‘İşitme Engelli Öğrenciler İçin Okuma Yazma Öğreniyorum’ isimli beş kitaptan oluşan set hazırladı. Alanında bir ilk olan ve iki ‘Yardımcı Ders Aracı’, ‘Öğretmen Kılavuz’, ‘Öğrenci Çalışma’ ve ‘Etkinlik’ kitaplarından oluşan set, okuma yazma sürecine aktif katılımı sağlayan içerikler ve görsel betimlemelerden oluşuyor. Kitap setinde işitme yetersizliği olan öğrencilerin edinmeleri gereken becerileri destekleyen ve beraberinde kelime dağarcığının zenginleşmesini sağlayan kaynaklar da yer alıyor. Öğrencilere eğlenceli etkinlik ve öğrenmeyi motive edecek çalışmalarla okuma yazmayı sevdirecek kitap setinin dijital versiyonuna da ‘http://orgm.meb.gov.tr/derskitaplari/isitme.html’ adresinden ücretsiz ulaşılabiliyor.

‘Özel Gereksinimli Öğrencilerin Zengin Basılı Ve Dijital Kaynaklarla Hep Yanlarında Olduk’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlığın salgın sürecinde daha özel gereksinimli öğrencilerin ihtiyaçları konusunda çok daha hassas davranmaya çalıştığını belirterek, özel gereksinimli öğrencilerin zengin basılı ve dijital kaynaklarla hep yanlarında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini bildirdi. Mobil uygulamalar, dijital ders içerikleri ve etkileşimli kitaplar ile birçok basılı kaynağı öğretmen, öğrenci ve velilerle buluşturduklarını hatırlatan Selçuk, şöyle devam etti:
Paylaştığımız ‘İşitme Engelli Öğrenciler İçin Okuma Yazma Öğreniyorum’ seti, zengin içeriğiyle işitme yetersizliği olan öğrencilerimizin okuma yazmayı kolaylıkla kavramalarını, Türkçe ve dilbilgisi kazanımlarını desteklemeyi amaçlıyor. Kaynakların öğrenciler için hayırlı olmasını diliyorum. Süreci koordine eden Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’e, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Nezir Gül ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız