spot_img

Kuzey Kutbu Üniversitesi’nden Türk Akademisyene Ödül

Norveç’in Tromsö kentindeki Kuzey Kutbu Üniversitesinin verdiği Nansen Erken Kariyer Ödülü’ne Türk akademisyen 32 yaşındaki Emre Sarı layık görüldü

Kuzey Kutbu Üniversitenin düzenlediği ‘Kuzey Kutbu Sınırları’ konferansında Nansen Erken Kariyer Ödülü, Emre Sarı’ya takdim edildi. Üniversitenin sağlık ekonomisi bölümünde 2.5 yıldır öğretim görevlisi olan Sarı’nın, ‘Mahalle sakinlerinin genel sağlık davranışlarının bireyin vücut kitle endeksine etkisi’ konulu çalışmasından dolayı ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

Ödüle layık görüldüğü için çok mutlu olduğunu, çalışmalarına bundan sonra da aynı hızda devam edeceğini belirten Emre Sarı şöyle konuştu:
“Norveç’in Tromso kentinde 1976’dan 2017’ye kadar sekiz yılda bir insanlar üzerinde yapılan anket üzerinde çalıştım. İnsanların sosyal alışkanlıkları, yemek yeme kültürleri, hangi aralıklarla spor yaptıkları, eğitim ve gelir düzeyleri anketlerle kayıt altına alınmış. Ben de bu anketleri inceleyerek farklı mahallelerde ikamet eden insanların  yaşam şekillerinin sağlıklarına etkisini ortaya çıkardım. Bu çalışmamdan dolayı da beni ödüle layık gördüler.”

Türkiye’nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman, Türk akademisyen Emre Sarı’yı kazandığı ödülden dolayı tebrik etti.

Kuzey Kutbu Üniversitesi’nden Türk akademisyene ödül

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız