spot_img

Mardin’ de Zeytin Hasadı Öncesi Üreticilere Eğitim

İlçenin sembolü ve ilçe halkının da geçim kaynağı olan Derik zeytininde hasat öncesi üreticileri bilinçlendirmek amacıyla, kaymakamlık, belediye, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, GAP idaresi ve Mardin Artuklu Üniversitesi işbirliğiyle ‘Zeytinyağı tadım eğitimi’ projesi kapsamında, 30 üreticiye 3 günlük eğitim verildi. Prof.Dr.Aydın Ayaydın Öğretmenevi Konferans Salonu’ndaki eğitim sonunda gerçekleştirilen sınav sonrası başarılı üreticilere sertifika verildi. Zeytin üreticisi Necmettin Pamukçu eğitimden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çok güzel geçti. Zeytinyağı nasıl çıkarılır, faydaları nelerdir? Hepsini öğrendik. Hocalarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

‘Halhali Çeşidi Çok Değerli’

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Aziz Korkmaz, ilçe kaymakamlığının talebi üzerine üreticileri bilgilendirme eğitimi düzenlediklerini ifade ederek, “Zeytin ile ilgili çok konuşulacak konular var ama aciliyet açısından üretim alanlarının artırılması lazım. Uygun işlem tesisleri, salamura işletmelerinin kurulması, butik ölçekli kaliteli zeytinyağı üretebilecek işletmelerimizin kurulması lazım. Derik’te kendine has 10’a yakın çeşit bulunmaktadır. Çeşitlerden, yöresel olarak Halhali zeytini ön plana çıkmaktadır. Bu çeşit çok değerlidir” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Abdullah Osmanoğlu, Derik zeytininin ticari değerinin artırılması açışından önemli bir eğitim olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Katılım çok güzeldi. İlçemiz zeytini ile meşhur. Zeytinimizin tüm bölgede namı var ama bunu tüm Türkiye’ye ve dünyaya yaymak istiyoruz. Panellerimiz ve festivallerimiz devam edecek.”

Zeytin üreticisi ve aynı zamanda Derik Ziraat Odası temsilcisi Ramazan Açan da eğitimin verimli geçtiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Gübreleme, hasat, sulama ve tadımlık konusunda bilgiler aldık. Eğitim vermeye gelen hocalarımız mükemmeldi ve güzel anlattılar.”

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız