spot_img

Muhtar Evinin Odası Okul Oldu

Varto ilçesinde öğrencilerin uzaktan eğitime katılabilmeleri için evine internet bağlatan köy muhtarı Veli Kaya, sınıfa dönüştürdüğü odada çocukların ders yapmalarına imkân sağlıyor

Muş’un Varto ilçesinde, Eğitim Bilişim Ağı (EBA TV) imkânı olmayan öğrenciler için evine internet bağlatan köy muhtarı Veli Kaya, sınıfa dönüştürdüğü odada çocukların derslere katılımını sağlıyor. İlçeye bağlı Güzelkent Köyü Muhtarı Kaya, COVID-19 tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim verilen Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayan öğrencilere yardımcı olmak için harekete geçti. İlk etapta evine internet bağlatan Kaya, daha sonra evlerinde bilgisayarı olmayan öğrenciler için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden destek istedi. Bu sayede köye dört bilgisayarın gönderilmesini sağlayan Kaya, evinin bir odasını da sınıfa dönüştürerek ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine canlı derslere bağlanma imkânı sundu. Ders saatlerinde gelen öğrencilerin ateşlerini ölçtükten sonra evinde ağırlayan Kaya, çay, meyve ve yiyecek ikramında bulunarak onların başarılı olmaları için elinden gelen çabayı gösteriyor.

‘Öğrenciler İçin 4 Bilgisayar Gönderdik’

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Süne, öğrencilerin bu süreçte en iyi eğitimi alabilmeleri için öğretmenlerin tüm imkânlarını seferber ettiğini söyledi. Öğrencilerin sıkıntı yaşamaması için Kaymakamlığın da destekleriyle önemli çalışmalar yürüttüklerini aktaran Süne, şöyle konuştu:
“Muhtarımız bir süre önce bizimle irtibata geçerek köylerine internet bağlattıklarını ancak EBA’ya bağlanamayan öğrencilerin olduğunu söylemesi üzerine kendilerine dört bilgisayar gönderdik. Köyümüzde öğrenci sayısının az olmasından dolayı okulumuz kapalı. İlkokul, lise ve üniversite olmak üzere toplam 12 öğrencimiz bulunuyor. Öğrencilerimiz artık rahatlıkla derslerine bağlanabiliyor, bu da bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Kaymakamlıkla birlikte aynı şartlarda bulunan köylerimize 58 bilgisayar dağıttık.”

‘Evlerindelermiş Gibi Ders Yapıyorlar’

Muhtar Kaya ise iki ay önce köye internet bağlattığını ancak birçok öğrencinin EBA TV’ye bağlanabilecek bir cihazının olmadığını belirtti. Milli Eğitim Müdürlüğünün gönderdiği 4 bilgisayarı evinin bir odasına kurduğunu anlatan Kaya, COVID-19 önlemleri kapsamında öğrencilerin ateşlerini ölçüp ellerini dezenfekte ettiğini söyledi. Öğrencilerin derslerinden geri kalmasına gönlünün razı olmadığını vurgulayan Kaya, “Köyümüzde internet yoktu. Gerekli yerlere başvuru yaptıktan sonra internet bağlattık ve Kaymakamlık ile Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından dört bilgisayar gönderildi. Ders çalışmak veya EBA TV’ye bağlanmak isteyen öğrenciler evime geliyor, sınıfa çevirdiğim odada kendi evlerindeymiş gibi derslerini yapıyorlar” dedi.

Öğrenciler de kendileri için fedakarlık yapan Kaya’ya teşekkür ederek, uzaktan eğitime katılıp derslerinden geri kalmadıklarını söyledi.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız