spot_img

ODTÜ’den Ücretsiz Yapay Zeka Eğitimi

Kodluyoruz sosyal girişimi, EMpower’ın desteği ile 2019’da İstanbul’daki meslek lisesi öğrencileriyle hayata geçirdiği yapay zeka eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) eğitim platformu Bilgeİş aracılığıyla online ortama taşıdı

Türkiye’nin her yerinden isteyen herkes ücretsiz bir şekilde online dersi alabilecek. Eğitim sonunda katılımcılar ODTÜ, Kodluyoruz ve EMpower destekli sertifika almaya hak kazanacaklar.

İlk Derste Temel Bilgiler Verildi

‘Herkes için Yapay Zeka‘, https://bilgeis.net/tr/courses/category/43/kodluyoruz adresinden herkesin kayıt olup ücretsiz ve online olarak alabileceği yapay zekaya giriş dersi. Kodluyoruz sosyal girişimi, EMpower destekleriyle Türkiye’de özellikle lise öğrencilerinden başlayarak herkesi yapay zekanın ne olduğuna ve hayatlarımızı nasıl etkilediğine dair bilgilendirmek için ‘Herkes için Yapay Zeka’ isminde bir eğitim serisi oluşturdu ve bunların ilkini ODTÜ’nün herkese açık eğitimleri sunduğu Bilgeİş platformunda yayınladı. Bu dersin devamı da önümüzdeki aylarda platformdan yayınlanmaya devam edecek. İlk derste yapay zekâyı anlamak için en temel bilgiler bulunuyor. Bu eğitimde yapay zekânın sosyal bilimler açısından değerlendirmesini ele alınıp yapay zekâ uygulamalarının etik açısından doğurduğu sorunlar da paylaşılıyor.

Sertifika Alacaklar

Ders, ayrıca yapay zeka uygulaması geliştirilmesini sağlayan ‘veri bilimi’ sürecinin nasıl gerçekleştiğini öğrenirken dünya çapında en popüler programlama dillerinden biri olan Python programlama dilini de ele alıyor. Eğitimin ikinci bölümde ise makine öğrenmesi ve bilgisayar görü hakkındaki bilgilerin yayına alınması hedefleniyor. Eğitim videolarını takip edip değerlendirme sorularını doğru cevaplayan tüm katılımcılar ODTÜ, Kodluyoruz ve EMpower destekli sertifikayı almaya hak kazanacaklar. Ayrıca Kodluyoruz, dersi başarıyla tamamlayan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen lise öğrencileriyle çalışma grupları oluşturacak. Bu çalışma gruplarında alanında uzman mentorlar öğrencilere eşlik edecek. Türkiye’nin her yerinden öğrencilere açık olan bu gruplar ile farklı illerden öğrenciler fikirlerini tartışabilecek ve beraber projeler üretebilecekler.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız