spot_img

TEGV’den Vanlı Çocuklara Yepyeni Bir Eğitim Parkı

Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen törenle açıldı. 

2008’de hayatını kaybeden TEGV miras bağışçısı merhum Nirun Şahingiray’ın adını yaşatacak olan ve temeli 27 Mayıs’ta atılan Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı 28 Ekim’de düzenlenen törenle açıldı.  Açılış törenine; Van Valisi Dr. Ozan Balcı, Edremit Kaymakamı Yücel Erdem, Millî Eğitim Bakanlığı Program ve Eğitim Materyalleri Daire Başkanı Serdar Arhan, Edremit Belediye Başkanı Yardımcısı İmadettin Çiçek, Van İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bakır Bedevioğlu, Edremit İlçe MEM’den Elif Yörük, İpekyolu İlçe MEM’den İsa Şipal, Nirun Şahingiray’ın ailesi, TEGV Yönetim Kurulu, çalışanları, gönüllüleri, çocukları, eğitim dostları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

“Parkın yapımında emeği geçenlere çocuklarımız adına şükranlarımızı sunuyorum”

Törende açılış konuşmasını yapan TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci, şunları söyledi:

“Eğitim aşığı büyük bağışçımız Nirun Şahingiray 2008 yılında vefat etti. O zamandan bu yana kendisi adına bir öğrenim birimi açtık. İki de Ateşböceği, gezici eğitim birimimiz var. Bu tesisle de ülkesini çok seven eğitim aşığı bu güzide kişinin hatırasını pekiştirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 

TEGV 27’nci yılını tamamlıyor. Bugüne kadar Türkiye çapında 90 binin üzerinde gönüllü ile 3 milyonu aşkın çocuğa eğitim desteği verdik. Amacımız devletin verdiği eğitime katkı sağlamaktır. Eğitimde fırsat eşitliği sağlama çalışmalarına yardımcı olmaktır. Eğitim uzmanlarının deyimiyle çocuklarımız 21’inci yüzyılın becerilerine sahip olmalıdırlar. Biz de amaca yönelik hazırlanmış programlar ile TEGV çocuklarının düşünebilen, sorgulayan, bilimsel düşünen, özgüvene sahip ve ayrımcılık yapmayan bireyler olabilmeleri için çaba gösteriyoruz. Biliyoruz ki ülkemizin nitelikli eğitim almış, donanımlı bireylere sahip olabilmesi ülkemiz için yaşamsal öneme sahip bir önceliktir.”

“TEGV’in kıymetli yönetici ve gönüllülerine teşekkür ediyorum”

Van Valisi Dr. Ozan Balcı, şöyle konuştu:

“Cumhuriyetimizin kurulmasında, yükselmesinde yücelmesinde halkımızın huzur ve refahının esenliğinin sağlanmasında, katkıları olan ancak rahmete giden herkese rahmet diliyorum, kalanlara da sağlık afiyet diliyorum. Bu bir bayrak yarışı zaten. Bizim amacımız yılmadan yorulmadan bana ne demeden mazeret üretmeden bezginlik göstermeden aşkla, şevkle, canla başla, memleketimizin ve milletimizin özellikle de Van’ımızın biz Van’dan sorumluyuz, imarı, ihyası ve inşası için Vanlı hemşerilerimizin özellikle gelecek kuşaklarımız olan sevgili çocuklarımızın yükselmesi yücelmesi onların hayallerinin gerçekleştirmesi için büyük bir ekip ruhuyla çalışıyoruz. Bugün çok anlamlı bir günde geldiniz ve özellikle de Van’a dışarıdan gelen eğitime gönül veren bu ülkenin gelişmesine büyümesine katkı sağlayan çok kıymetli hanımefendiler beyefendiler var. Aynı zamanda da TEGV’in çok kıymetli temsilcileri onlara da Van adına Vanlı hemşerilerimiz adına bir kez daha hoş geldiniz diyorum şeref verdiniz. Sizleri bugün burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.”

“Eğitim Parkı’nın ilçemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum”

Edremit Belediye Başkan Yardımcısı İmadettin Çiçek, tören yaptığı konuşmada, “Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nda eğitim alacak olan tüm çocuklarımızın yarının Türkiye’sinde birliğimizin beraberliğimizin ve kalkınmanın birer öncüleri olmasını umut ediyorum. Bu temenni ile Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nın özelde ilçemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Her bir çocuğa etki etmek çok önemli”

Millî Eğitim Bakanlığı Program ve Eğitim Materyalleri Daire Başkanı Serdar Arhan, tören yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Vakfın bir motto sözü var ‘Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir’. Gerçekten bu çok önemli. Her bir bireye, her bir çocuğa etki etmek çok önemli. Millî Eğitim Bakanlığı olarak da Temel Eğitim Müdürlüğü olarak da TEGV ile protokollerimiz var, çalışmalarını takip ediyoruz ve yenilenen bu parkın açılışı, Cumhuriyetimizin kuruluşunun arifesinde  bu anlamlı bir günde olmuş. Hayırlı olmasını diliyorum. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çalışmalarının devamını diliyorum.” 

“TEGV, Nirun Şahingiray’ın ideallerini Türkiye genelinde gerçekleştiriyor”

Parka adını veren merhum Nirun Şahingiray’ın değerli ailesinden Haldun Şahingiray yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Nirun Şahingiray 2008 yılında hayata gözlerini yumdu. Otomotiv sektörünün en önemli isimlerinden olmasına rağmen ömrü boyunca yaptığı yardımları büyük bir tevazu içinde sessizce yaptı. Asla ön plana çıkmak istemedi. Birikiminin çoğunu vakıflara ve özellikle en güvendiği kurum olan TEGV’e aktarıp çağdaş eğitim konusunda bir hedef verdi. TEGV onun ideallerini, hatta ideallerinin ötesini bütün Türkiye genelinde gerçekleştirdiğini görebilmek çok büyük mutluluk veriyor. Van eğitim parkının kuruluş aşamasında bildiğimiz kadarıyla bazı ufak tefek zorluklar oldu ancak TEGV büyük bir özveri ile hepsine bir çözüm buldu ve büyük anlam taşıyan bu çok özel güne gelindi. Kendilerine Şahingiray ailesi olarak çok teşekkür ediyoruz. Nirun Şahingiray adını yaşatacak olan Van Eğitim Parkı’nın herkes için hayırlı olmasını diliyoruz.”

“Açtıkları yol hep aydınlık kalacak”

Şahingiray ailesi adına konuşma yapan aynı zamanda TEGV mütevelli heyet üyesi olan değerli Melih Fereli ise, “Suna Kıraç ve Nirun Şahingiray’ın besledikleri ve dolayısıyla içlerinde büyüttükleri esas duygu kendilerinden sonraki nesillere insanı insan yapan evrensel değerlerin verilebileceği bir eğitim sisteminin güvence altına alınmasıdır. Bu nedenledir ki gençleri ve onları hizmet etmeyi görev edinen TEGV’i varsıllıklarının mirasçıları olarak belirlemiştir. Açtıkları yol hep aydınlık kalacak bundan eminim. O yola TEGV tarafından ekilen tohumların Cumhuriyetin gelecek aydınlıklarının esas unsurları olacağına inanıyorum.” dedi.

“Bana özgüven kazandırdığı ve yanımda olduğu için TEGV ailesine teşekkür ederim”

2004-2008 yılları arasında Van Eğitim Parkı’nda etkinliklere katılan ve TEGV’li çocuklar adına konuşan Agit Elgün, şunları söyledi:

“Ben  bir TEGV çocuğuyum. İlk kez TEGV’de bilgisayar kullandım. Giderek bilgisayar merakım arttı. Üniversite sınavına girdim. Bilgisayar mühendisliği ilk tercihlerim arasındaydı. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazandım. Türkiye’nin öncü gelen bankalarında, e-ticaret firmalarında,San Francisco merkezli bir firmada çalıştım. Bana kattıkları için, verdiği eğitim için en önemlisi de küçükken verdiği özgüven ve yanımda olduğu için TEGV ailesine teşekkür ederim. İyi ki varsınız.”

Konuşmaların ardından tören, parkın yapımını destekleyen kurum ve kişilere plaket takdimiyle devam etti. Ardından konuklar parkın açılışını yapmak üzere çocuklarla birlikte kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız