spot_img

Türkçe Dostu ‘TOPAÇ’

MEB, ilkokul 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerinin Türkçe dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini geliştirmek için eğlenceli bir kitap hazırladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘“TOPAÇ’ ile ilkokul 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerimiz eğlenerek öğrenecek” dedi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerinin Türkçe dil becerilerini geliştirmek amacıyla eğlenceli bir e-Kitap hazırladı. 7’den 70’e herkesin sevdiği oyuncak ‘TOPAÇ’ın adını taşıyan kitap, öğrencilerin Türkçe öğrenirken ‘inleme, okuma, konuşma ve yazma’dan oluşan dört temel dil becerisinde daha başarılı olmalarını sağlamak için alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlandı.

HEM EĞLENDİRİCİ HEM ÖĞRETİCİ
‘TOPAÇ’ın içeriğinde hikâye edici, bilgilendirici ve şiir gibi farklı türlerde 10 metin bulunuyor. Metin sonunda yer alan sorular, çocukları alışılmış olay sırasına göre sorulan sorulardan farklı olarak 5 basamaklı düşünmeye teşvik ediyor. Bu yolla öğrencilerin ‘okuduğunu basit olarak anlama, yeniden organize etme, çıkarımlar ve değerlendirme yapma, memnuniyetini anlatma’ gibi üst düzey becerilerini geliştirmek hedefleniyor. Bu kapsamda tüm sorular öğrencilerin sıkılmadan cevaplayacağı şekilde oluşturuldu. Kitapta yabancı dil öğretiminde sıklıkla kullanılan görev temelli yaklaşım, ana dil öğretimine de uygulandı.

GELECEĞİN YAZARLARINA İLHAM OLACAK
‘TOPAÇ’ta, öğrencilerin Türkçeyi kurallarına ve anlam derinliğine uygun şekilde kullanması için “Yazarlığa Giriş” adı altında bir bölüm de bulunuyor.

Öğrencilerin metinleri okuduktan sonra “afiş, pankart çalışması, drama” gibi etkinliklerle kendi düşüncelerini çok daha rahat ifade etmelerine olanak tanınıyor. Hikâyeyi kendi gözünden yeniden düzenlemek ve haber metni yazmak gibi farklı metinler tasarlamak da eğlenceli etkinlikler arasında yer alıyor. 

‘ALTERNATİF KAYNAK DESTEĞİ SÜRECEK’
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çalışmayla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Çocuklarımızın ana dillerindeki yeterliklerini daha küçük yaşlardan itibaren en üst düzeylere taşımayı hem öğrencilerimiz hem Türkçemiz için çok önemli buluyoruz” dedi.

Çalışmanın, ilkokul 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerinin eğlenerek öğrenebilmeleri için titizlikle hazırlandığına dikkat çeken Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın ‘TOPAÇ’ı keyifle okuyup etkinleri yapacaklarını umuyorum” diye konuştu.

İlkokul, ortaokul ve lise seviyelerindeki öğrencilere yönelik alternatif kaynak desteklerini sürdüreceklerini belirten Bakan Selçuk, çalışmaya emek veren tüm editörlere ve yazım komisyonuna teşekkürlerini iletti.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız