spot_img

‘Türkiye Yükseköğretim Sohbetleri’ Serisinin İkinci Web Seminerinde

British Council’ın, yükseköğretim alanında öncü isimlerin konukluğunda düzenlediği ‘Türkiye’de Yükseköğretim Sohbetleri’ web seminerleri serisinin ikincisi, 27 Ekim Salı günü düzenleniyor. Türkiye ve Birleşik Krallık’tan profesyoneller, bu oturumda ‘Covid-19 koşullarında yükseköğretimde İngilizce eğitimi: Yabancı dil programları sonbahar dönemi ve sonrasına nasıl hazırlandı?’ konusunu ele alacak.

British Council’ın, güncel yükseköğretim konularını ve yaklaşımlarını ele almak üzere başlattığı ‘Türkiye Yükseköğretim Sohbetleri’ webinar serisinin ikinci oturumu, 27 Ekim Salı günü gerçekleşiyor. Türkiye ve Birleşik Krallık’tan birçok yükseköğretim profesyonelinin konuk olarak katıldığı ‘Türkiye Yükseköğretim Sohbetleri’, dünyanın farklı yerlerindeki yükseköğretim uzmanlarını meslektaşlarıyla iletişime geçirerek tecrübelerini paylaşmalarını sağlıyor.

27 Ekim Salı günü saat 16.00’da gerçekleştirilecek serinin ikinci oturumunun konusu, ‘Covid-19 koşullarında yükseköğretimde İngilizce eğitimi: Yabancı dil programları sonbahar dönemi ve sonrasına nasıl hazırlandı?’ olacak. Yaklaşan akademik yılla birlikte İngilizce dil programları, yükseköğretim kapsamında İngilizce eğitim şekillerinde büyük revizyonlar yapmak zorunda kaldı. Halihazırda pek çok İngilizce dersi çevrimiçi olarak verilirken, bazı kurumlar harmanlanmış modelllere geçiş yaptı. Türkiye’de bazı yazma temelli derslerin değerlendirme süreçleri hala yüz yüze gerçekleştiriliyor ve liste bu şekilde devam ediyor…

British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven’in moderatörlüğünde yapılacak oturumda İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretmen Geliştirme Birimi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahar Gün, ODTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Bilal Kırkıcı, Goldsmiths, Londra Üniversitesi Akademik Dil ve Edebiyat Merkezi Direktörü Conrad Heyns, De Montfort Üniversitesi Dijital Öğrenme Uzmanı ve İngilizce Öğretim Görevlisi Sophia Mavridi’nin katılımıyla, Birleşik Krallık ve Türkiye’deki üniversitelerde İngilizce dil eğitiminin mevcut koşullarda nasıl verileceği konuşulacak. Panelistler aynı zamanda, ‘İngilizce programları, dil eğitimini çevrimiçi ortama taşımanın zorluklarına nasıl karşılık verdi?’, ‘Yüksek kaliteli çevrimiçi İngilizce öğretimini destekleyebilecek kalite güvence sistemlerine ilişkin mevcut kurumsal düşünceler nelerdir?’, ‘Uzaktan öğretimi kolaylaştırmak için hangi öğretmen destek sistemlerine ihtiyaç vardır?’ ve ‘Öğrencilerin çevrimiçi İngilizce öğrenimine tepkisi ne oldu?’ gibi soruların cevaplarını arayacak.

İngilizce olarak gerçekleştirilecek web seminerinde, katılımcıların soruları konuklar tarafından canlı olarak cevaplandırılacak. Bu ücretsiz seminere kayıt, https://www.britishcouncil.org.tr/events/turkey-higher-education-talks-2 web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

“Yükseköğretim alanındaki ihtiyaca çözüm sunduk”

Türkiye Yükseköğretim Sohbetleri webinar serisinin devam edeceğini duyuran British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven, “Yükseköğretim kurumlarımızı, Birleşik Krallık ve diğer uluslararası yükseköğretim kurumlarıyla bir araya getirmekten dolayı memnuniyet duyuyoruz. Ortak sorunları paylaşıp iyi uygulamaları çoğaltmak için bu platfomu oluşturduk. Daha önce bu alanda gerçekleştirdiğimiz web seminerlerine Türkiye’den yüksek ilgi oldu. Bizim de bu seriyi hayata geçirirken ilham aldığımız, British Council tarafından global olarak düzenlenen ve 15 ülkenin desteği ile gerçekleştirilen yükseköğretim konulu web seminerleri serisi, Türkiye’den binin üzerinde katılımcıya ev sahipliği yaptı. Bu alandaki ihtiyacı ve boşluğu, Covid-19 döneminde dijital çözümlerle doldurduğumuza inanıyoruz” dedi.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız