spot_img

Üniversite Ve Tübitak’tan Dijital Dönüşüm İşbirliği

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu tarafından geliştirilen ‘D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı’, TÜBİTAK TÜSSİDE (Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü) aracılığıyla KOBİ’lere uygulanmaya başlıyor. TÜSSİDE ve Boğaziçi Üniversitesi arasındaki işbirliği protokolü 23 Ekim’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın katılımıyla TÜSSİDE’de yapıldı

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu tarafından geliştirilen ‘D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı’, Türkiye sanayisinin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerin dijital dönüşümlerinde ayrıntılı yol haritası sunuyor. Organizasyon, müşteri, ürün geliştirme, tedarik zinciri ve üretim yönetimi olmak üzere beş boyuta odaklanan D3A ile KOBİ’ler ihtiyaçlarını belirleyip dijital dönüşüm süreçlerini sorunsuz yürütebilecek.

‘Bu Dönüşümü Türkiye Sanayisine Yaymak İstiyoruz’

D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı’nın TÜSSİDE aracılığıyla KOBİ’lere uygulanmasına yönelik gerçekleştirilen işbirliği protokolü imza töreninde konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, günümüzde dijital dönüşümün daha da önemli hale geldiğini belirtti. Özkan, şunları söyledi:
“İşbirliği iki kurumun yıllara dayalı birikiminin bir araya gelmesinin bir sonucu. Boğaziçi Üniversitesi’nin dijital dönüşüm konusundaki çalışmaları pandemi dönemine özgü bir refleks sonucu gerçekleşmedi, yıllardır akademisyenlerimizin öncülüğünde gerek TÜBİTAK ile gerek de diğer sanayi ve teknoloji kuruluşlarıyla yürüttüğümüz çalışmaların getirdiği bir olgunluğa sahibiz ve bu olgunluğu tüm Türkiye sanayisine yaymak istiyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin bu yönde önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Bu dönüşümün tüm Türkiye’ye yayılmasını amaçıyoruz. Dijital dönüşüm küçük kurumlardan başlayıp ülkenin tamamına yayılacak yani mikrodan makroya büyümesi gereken bir süreç. Teknolojiden sosyolojiye birçok alanın yer aldığı bu süreç ülkenin tüm endüstri ekosistemini etkileyecek dönüşümün bir parçası. İşbirliğimizin bu yönde hayırlı olmasını diliyorum ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

‘Boğaziçi İle Çalışmaktan Mutluyuz’

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise Boğaziçi Üniversitesi ile iş yapmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Başkan Prof. Dr. Mandal, “Dijitalleşme çok geniş bir alan ancak Boğaziçi Üniversitesi akademik yetkinliğiyle bu konuda kendi özgün modelini oluşturmuş bir üniversite. Ülkenin ihtiyaçlarına odaklanarak özel sektörün ve KOBİ’lerin dijital dönüşümünü ön plana koyan Boğaziçi Üniversitesi ile bu sürecin uygulama boyutunda önemli bir rolü olan TÜSSİDE’nin bir araya gelmesi, yeni bilgi üretim yönteminin en güzel örneklerinden biri. Bunun yanında geleceğin insan kaynaklarının yani öğrencilerimizin projelerimizin içinde yer alacak olmaları gerçek sorunlarla karşılaşmalarına olanak tanıyacak. Bu süreç, birbirini tanıyan ve birbirine güven duyan iki kurumun bir araya gelmesi sayesinde gerçekleşti. Süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız