spot_img

‘Uzaktan’ Kopyayı Önleyen Sistem

Uzaktan eğitime geçildiğinden bu yana en çok tartışılan konulardan biri online sınavlar. Çünkü öğrencileri evlerinde tek başına sınava girerken kontrol etmek bu süreçte bir hayli zor

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) üniversitelere yaptığı uyarı sonrası sınav güvenliği daha ciddiye alınmaya başlansa da halen tam başarı sağlanabilmiş değil. Pandemi süreciyle birlikte online eğitimde yaşanan aşırı yoğunluk ve artan sorunlar, kimi üniversiteleri yeni yatırımlara, kimilerini de mevcut dijital altyapılarını iyileştirmeye yönlendirdi. Birçok üniversite bu sorunları nasıl aşacağını düşünürken bazıları konuyu dönem başında aşmayı başarmış.
Başta Yıldız Teknik Üniversitesi olmak üzere bazı kurumların kullandığı PHI Öğrenme Yönetim Sistemi (LMS – Learning Management System) uzaktan eğitim ve online sınavlarda yüzde 99 başarı sağladı. Sistem sınavlarda öğrencilere göz açtırmıyor.

‘Uzaktan’ kopyayı önleyen sistem

“Doğru yazılım ve donanımla eğitim öğretim planından sapmadan sorunsuz bir uzaktan eğitim mümkün” diyen PHI Corporate Yönetici Ortağı ve Yazılım Uzmanı Engin Ören, sınav güvenliğini nasıl sağladıklarını şöyle anlattı:
“Karışık sorular: Sınav esnasında her bir öğrenciye farklı bir kitapçık sunuluyor gibi düşünebilirsiniz.

Rastgele sorular: Havuzda diyelim 200 tane soru var. Bunlardan istediğiniz kadarını öğrencilere rastgele dağıtabiliyorsunuz. Böylece her öğrencinin önüne farklı sorular çıkmış oluyor.

Soruya geri dönüş kapalı: Öğrencinin gördüğü soruya geri dönememesi başka bir sınav güvenliği formülü. Zaman kısıtlı sınavlarda öğrencinin bir soruyu geçtikten sonra bunu arkadaşlarıyla paylaşmasının önüne geçmiş oluyorsunuz.

Tek oturum izni: Bir öğrenci tek bir oturuma sahip olabilir sadece. Aynı anda birden fazla oturum açmaya sistem izin vermiyor. Eğer başka bir yerden aynı kullanıcı adı ve şifreyle erişim yapılmaya çalışılırsa sistem otomatik olarak oturumu düşürüyor. 

Canlı ders esnasında sınav: Canlı ders devam ederken hoca istediği anda sınav yapılabiliyor.

Öğrenci Sınavdan Düşerse Geri Dönebiliyor

Kesintisiz bir sistem tasarlamaya çalıştık ve bunların artılarını yaşıyoruz. Çokça görülen sıkıntılardan bir tanesi de öğrencilerin sınav oturumundan düşmesi. Öğrenci bağlantıda sorun yaşayıp sınavı yarıda kesildiğinde anında cep telefonu bağlantısı üzerinden sınava kaldığı yerden devam edebiliyor. Bazı sistemler sınav oturumu kesildiği anda sınav güvenliği gerekçesiyle öğrenciyi sistemden çıkartıyor ve tekrar geri almıyorlar. Ancak bağlantı sorunu yaşayabilen öğrenciler için ciddi bir dezavantaj. Bu sistemde ise sınavdan düşen öğrenci yaklaşık 1 dakikada tekrar sınava dönebiliyor. 

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız