spot_img

Yüz Yüze Sınav Tartışması: Öğrenciler İstemiyor, Uzmanlar ‘Gerekli’ Diyor

Lise öğrencilerinin sosyal medyada başlattığı ‘Sınav istemiyoruz’ etiketine uzmanlardan yanıt geldi. Sınavların öğrencilerin düşmanı olmadığını belirten uzmanlar, ‘Yapılması şart’ görüşünde

Okullarda seyreltilmiş ve kademeli olarak yüz yüze eğitime geçiş süreci başladı. Liselerde tüm sınıf seviyelerinde birinci dönemde yapılamayan sınavlar, 1 Mart’tan itibaren salgın tedbirlerine uygun şekilde okullarda yüz yüze yapılacak. Sorumluluk sınavları da 01-31 Mart tarihleri arasında tamamlanacak. Sınavlarda 50 puan ve üzeri alanlar, başarılı sayılacak. Yüz yüze eğitim kapsamına alınmayan 9, 10 ve11’inci sınıf öğrencilerine özel bir hak da tanınıyor. Öğrenciler bulundukları yerleşim yerlerinde sınavlara girebilecek.

‘Biz Sınavda Yokuz’ Etiketi

Bazı lise öğrencileri ise geride bıraktıkları ilk dönemin derslerinden sınava girmek istemiyor. Sosyal medyadan #SınavdaYokuz etiketiyle paylaşım yapan öğrenciler, ilköğretimde olduğu gibi lisedeki sınavların da iptal edilmesini istiyor. Ancak uzmanlar aynı görüşte değil.

Güvenilir Sonuçlara İhtiyaç Var

Ölçme ve değerlendirmenin eğitim sisteminde gerekliliğini dile getiren Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Gelbal, yüz yüze yapılan sınavlardan alınabilecek puanların uzaktan yapılacak sınav puanlarına göre daha güvenilir olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Notlar öğrencilerin geleceğinde önemli roller oynuyor. Bu nedenle başarı belirlemede geçerli ve güvenilir ölçme sonuçlarına ihtiyaç var. Ancak yüz yüze katılmak istemeyen öğrenciler ve aileler için alternatif yöntemler de sunulmalıdır. Örneğin her bir öğrenciye farklı ödevlerin, uzun ya da kısa cevaplı soru listelerinin gönderilmesi bir ölçme değerlendirme yöntemi olabilir.”

Sınav Olmazsa Olmaz

Gazi Üniversitesi Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehtap Çakan ise “Eğitim sisteminde ölçme değerlendirme olmak zorunda. Bütün mesele bunu nasıl yapacağını belirlemek. Bu sınavları öğrencinin iyiliği için yapmamız şart. Çünkü öğrencilerin performansıyla ilgili karar vermemiz gerekiyor. Bu öğrenciler arasındaki dengeyi korumak açısından da çok önemli” dedi.

Bakan Selçuk Da ‘Sınav Gerekli’ Diyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da yaptığı sosyal medya paylaşımıyla öğrencilere seslenerek yüz yüze sınavların yapılmasının gerekli olduğuna dikkat çekti. Bakan Selçuk’un paylaşımı şöyle:
“Sevgili Gençler
Emin olun sesiniz duyuyorum ve paylaşımlarınızı okuyorum. Biz salgın döneminde kararlarımızı, eğitimcilerle ve hekimlerle birlikte oluşturuyoruz. Salgınının seyrini günlük izliyoruz. Neyin riskli, neyin gerekli olduğu konusunda verilere dayalı olarak ortak görüşler sergiliyoruz. Bu görüşmeler neticesinde, köy okullarımız ve ana okullarımız yüz yüze eğitime çoktan başladı. 1 Mart’ta ilkokul 1, 2, 3, 4’üncü sınıf öğrencilerimiz ile 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerimiz de yüz yüze eğitimlerine başlıyor. Sizlerin de sadece sınavlarınızı yüz yüze gerçekleştirebilmemiz için salgın tedbirleri noktasında tüm hazırlıklarımız tamam. Öğrencilerimizin yüzde 40’ı yani yarıya yakınınız sınavlarını tamamladı zaten. Sınavlarımıza bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla arttıracaktır. Bizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok kritik.

Kararlarımızda, sağlığınız her zaman önceliğimiz. Desteğiniz ve işbirliğiniz bizim için önemli. Bu günlerin üstesinden hep birlikte gayretle geleceğiz. Siz derslerinize ve sağlığınıza odaklanın lütfen. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum.”

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız