spot_img

Atölye Tasarımına Dünya Çapında Ödül

Özel Sezin Okulu’nun anaokulu ve ilkokul bölümleri için ATÖLYE’nin hayata geçirdiği mekânsal tasarım ve kültürel değişim projesi, dünyanın her yerinden mimar, mimarlık öğrencisi ve akademisyenleri buluşturan Dünya Mimarlık Topluluğu tarafından ‘En İyi İç Mekan Mimari Tasarım’ ödülünü aldı

Kurumlara; strateji, tasarım, mimarlık ve teknoloji odaklı yaratıcı danışmanlık ve tasarım hizmetleri sunan ATÖLYE, Özel Sezin Okulu’nun anaokulu ve ilkokul bölümlerinin tasarımını da üstlendi. Okul tasarımına öğretmenler, veliler, anaokulu ve ilkokul öğrencileri ve okul yönetimiyle yapılan toplantıların ardından karar verildi. Böylece kullanıcıların kişiselleştirmesine imkân veren ve gerektiğinde birden fazla fonksiyona cevap verebilen bir okul oluşması hedeflendi.

Öğrencilerin İhtiyaçlarına Yönelik Tasarımlar

Mevcut tasarımdaki açık oyun alanının dışa dönük öğrencilerin ihtiyaçlarına öncelik verirken, daha sakin ve içe dönük öğrencilerin beklentilerini karşılamadığı oldu. Bu nedenle, tasarım ekipleri; okuma, birbirinden öğrenme, rahatlama veya samimi konuşma gibi çok işleve izin veren yastıklı oturma düzeniyle ‘sınıf içinde asma kat’ yaklaşımını geliştirdi.

Öğrencilerin rahat hareket edebilmeleri için özel tasarlanmış, açılı ve modüler sınıf mobilyaları geliştirildi. Yine öğrencilerin ihtiyaçları dikkate alınarak farklı amaçlara uygun aydınlatma sistemleri tasarlandı. Öğrenci merkezli pedagojik yaklaşımı vurgulamak üzere, öğretmen masaları öğrencilerin masalarıyla aynı boyutta tasarlandı, böylelikle sınıf içi ilişkiyi eşitleyen yeni bir dinamik oluşturuldu.

Projeyle ilgili bilgi veren ATÖLYE Kurucu Ortağı Engin Ayaz, öğrencilerin birlikte üretmesi, öğrenmesi ve çalışması için hayata geçirdikleri mekânsal programla okulun 21’inci yüzyıl yetkinlikleri çerçevesinde bir laboratuvara dönüşmesini sağladıklarını belirtti.

Atölye Nedir?

Kurumlara; strateji, tasarım, mimarlık ve teknoloji odaklı yaratıcı danışmanlık ve tasarım hizmetleri sunan ATÖLYE, içinde bir Stratejik Tasarım Stüdyosu, bir Yaratıcı Platform ve bireysel ve kurumsal dönüşüme odaklı bir Akademi bulunduran, ilerici ve araştırmacı bir organizasyon.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız