spot_img

“Çevreye Duyarsız Kalmayan Bilfenli Öğrencilere 2 Ödül!”

Akademik eğitimin yanı sıra kültürel ve sosyal çalışmalarıyla da adından söz ettiren Bilfen Okulları, ulusal ve uluslararası pek çok projeye destek veriyor. 

2021 -2022 eğitim sürecinde de etkinliklerine devam eden Bilfen Liseleri öğrencileri bu geleneği bozmadı ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÇEV) yürüttüğü “Young Reporters of the Environment (Çevrenin Genç Sözcüleri )” programına katılarak çevreye olan duyarlılıklarını göstermek ve dikkat çekebilmek için bir dizi aktiviteye imza attılar.

İzmir Bilfen Anadolu Lisesi  öğrencileri “Young Reporters of the Environment (YRE)’’ Programında 15 – 18 yaş kategorisi “3 – 5 Fotoğraflı Röportaj’’ alanında “Water That Transcends Time’’ adlı çalışmaları ile Türkiye ikinciliğine layık görülürken, Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri de  “Video Kampanya’’ alanında “Silent Blue Cry’’ adlı videolarıyla Türkiye üçüncülüğüne layık görüldü.

‘Zamanın Ötesine Geçen Su’

Proje kapsamında İzmir Bilfen Anadolu Lisesi öğrencileri Ece Özoğlu, Miray Artkıy, Sude Naz Mumcu ve Yağmur Rojda Tarhan, Birleşmiş Milletler’in (UN-Water) bu yıl ki ‘Yer Altı Suyunu Görünür Kılma’ teması doğrultusunda Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cumhur Tanrıver ile İzmir Bayraklı içesi Eski Smyrna Kazı alanında bulunan, 2 bin 700 yıldır akan antik çeşmeyi görünür kılmak için tanıtım çalışmaları gerçekleştirdiler. 

Batı Uygarlığının en eski çeşmesi olarak da görülen bu çeşme suyun geçmişten günümüze ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Sürdürülebilir çevre anlayışına dikkat çeken İzmir Bilfen Anadolu Lisesi öğrencileri ‘Zamanın Ötesine Geçen Su’ çalışması ile yer altı suyunu görünür kılarak sosyal sorumluluk bilinci çalışmalarında Türkiye ikinciliği kazanmıştır.

Öğrencilerden SESSİZ MAVİ ÇIĞLIK videosu

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın da desteğiyle düzenlenen “Young Reporters of the Environment (YRE)” yarışmasına “SESSİZ MAVİ ÇIĞLIK” projesiyle katılan Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri proje için bütün faaliyetlere sessiz bir farkındalık yaratarak sosyal girişimci ve Anlatan Eller’ in kurucusu PELİN BAYKAN’ın yardımlarıyla SESSİZ MAVİ ÇIĞLIK adında özel bir video hazırladılar. “Young Reporters of the Environment (YRE)’’ Programında Video Kampanya’’ alanında 3.lük elde eden videoda sadece işaret dili kullanılarak hazırlandı. ‘Her yıl 100 milyonun üzerinde plastik atığın denizlerimizin mavisini kirlettiğini biliyor musunuz? İnsanlar bu şekilde denizleri kirletmeye devam ederse çocuklarımız bu mavilikleri hiç göremeyecek. Biz plastik atıkların deniz kirliliğine etkisine duyarsız kalmadık, siz de bu sessiz çığlığa kulak verin.’ mesajını verdikleri video sosyal medyada birçok takipçiye ulaştı. 

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız