spot_img

Milli Eğitim Bakanlığı artık öğrenci yurtlarını değiştirdi Bakan Mahmut Özer duyurdu

Milli Eğitim Bakanlığı’na 1003 okul pansiyonunda koğuştan oda sistemine geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Öğrenci Pansiyonları ve Burslar Daire Başkanlığı’nca hazırlanan ‘Pansiyonları İyileştirme ve Geliştirme Projesi (PİGEP)’ kapsamında 1003 okul pansiyonunda koğuştan oda sistemine geçildiği açıklandı.

Millî Eğitim Bakanlığınca, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı 1003 okul pansiyonun kullanım alanlarında standart yakalamak, öğrencilere ev ortamı sıcaklığını sunmak, pansiyonlarda yeni yaşam alanları oluşturmak, öğrencileri sanatla ve bilimle buluşturmak, pansiyonları öğrenci ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeniden düzenlenmek amacıyla Öğrenci Pansiyonları ve Burslar Daire Başkanlığınca PİGEP (Pansiyonları İyileştirme ve Geliştirme Projesi) hazırlandı.

Öğrenci Pansiyonları ve Burslar Daire Başkanlığı, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı 1003 okul pansiyonun kullanım alanlarında standartların yakalanması için proje hazırladı.

REKLAMPansiyonları İyileştirme ve Geliştirme Projesi (PİGEP) adlı proje kapsamında iyileştirme çalışmalarına başlandı.

2022, 2023 ve 2024 yılları için planlanan 166 milyon lira bütçeli proje Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca yatırım programına alındı.

2022 yılında serbest bırakılan bütçe ile pansiyonlarda iyileştirme çalışmalarına başlandı.

Hedef bütüncül eğitim


Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğrencilere ev ortamı sıcaklığını sunmak, pansiyonlarda yeni yaşam alanları oluşturmak ve öğrencileri sanatla ve bilimle buluşturmak amacıyla bu projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

“Öğrencilerimize zengin eğitim fırsatları sunarak onların bütüncül gelişimini desteklemeyi amaçlıyoruz” diyen Özer, şunları söyledi:

“Pansiyonlarda iyileştirme ve geliştirme çalışmaları kapsamında bundan böyle yatakhanelerde koğuştan oda sistemine, ranzadan bazaya geçilecek. Sunduğumuz yeni imkanlarla öğrencilerimiz, metal dolap yerine iki kapaklı ahşap fonksiyonel giysi dolabı kullanabilecekler.”

Tabildottan porselen tabağa


Özer’in açıklamasına göre; yemekhanelerde ise tabildotlar yerine porselen servis tabağı ve su ısıtmalı yemek tezgahları kullanılacak.

Etüt salonunda da bireysel ve grup çalışmalarının yapıldığı donanımlı alanlar oluşturulacağını söyleyen Bakan Özer, “Bina girişlerine temizlik ve hijyen açısından elle teması engellemek için galoşmatikler yerleştirilecek ve her öğrenciye ait ayakkabı dolabı konulacak” diye konuştu.

“ATÖLYELER KURULACAK’

Bakan Özer, pansiyonlarda öğrencilerin hem becerilerini açığa çıkarmak hem de onların keyifli zaman geçirmelerini sağlamak için getirilecek yenilikleri ise şöyle sıraladı:

– Pansiyonlarda 40’a yakın enstrüman ile küçük sahne konseptinin yer alacağı alanlar, öğrencilerin görsel yeteneklerini ifade edebilecekleri resim şövaleleri ve malzemelerine yer verilecek, sanat ve müzik atölyesi kurulacak.

– Öğrencilerin 3D yazıcı kullanarak teknolojik materyaller ile ürün geliştirme, yazılım, kodlama, patent ve faydalı model çalışmalarını yapabilecekleri ‘Bilim Atölyesi’; öğrencilerin zeka oyunları oynayacakları, eğlenecekleri, televizyon izleyebilecekleri, ders dışındaki zamanlarında birlikte eğlenceli vakit geçirecekleri nezih bir ortamın sağlanacağı ‘Açık Adres Köşesi’ adı verilen ortak alanlar oluşturulacak.

Yorumlarınız

spot_img

Diğer Başlıklarımız

spot_img

Haber Başlıklarımız